IN MEMORIAM: PAPEŽ FRANČIŠEK
Jorge Mario Bergoglio se je rodil 17. decembra 1936 v Buenos Airesu staršem italijanskega rodu. Študij kemije je končal z diplomo. V Villa Devotu je vstopil v bogoslovje, 11. marca 1958 pa v noviciat v Družbi Jezusovi. Humanistične študije je leta 1963 končal v Čilu. 1964–1965 je poučeval književnost in psihologijo, 1967–1970 pa je v San Miguelu študiral teologijo. Duhovniško posvečenje je prejel 13. decembra 1969.
Od duhovniškega posvečenja dalje je opravljal različne službe, 20. maja 1992 je bil imenovan za pomožnega škofa v Buenos Airesu, posvečenje v tamkajšnji stolnici pa je prejel 27. junija 1992. Za nadškofa pomočnika iste nadškofije je bil imenovan 3. junija 1997. Ob smrti kardinala Antonija Quarracina je 28. februarja 1998 postal krajevni nadškof. Papež Janez Pavel II. (1978–2005) ga je 21. februarja 2001 imenoval za kardinala. V letih 2005–2011 je bil predsednik Argentinske škofovske konference. Odločno se je zavzemal za kulturo življenja in nasprotoval evtanaziji. Kardinal Bergoglio je v rimski kuriji opravljal različne službe. Bil je član Kongregacije za kler, Kongregacije za bogoslužje in disciplino zakramentov, Kongregacije za ustanove posvečenega življenja in družbe apostolskega življenja, Komisije za Latinsko Ameriko in Papeškega sveta za družino.
Kardinali so kardinala Jorgeja Maria Bergoglia 13. marca 2013 v petem krogu glasovanja izvolili za 266. rimskega škofa in pastirja vesoljne Cerkve. Izbral si je ime Frančišek. Papež Frančišek je od izvolitve opravil 87 apostolskih potovanj: 40 po Italiji in 47 v druge države, napisal štiri okrožnice (Lumen fidei, 2013; Laudato si', 2015; Fratelli tutti, 2020; Dilexit nos, 2024), izdal sedem apostolskih spodbud in 56 motuproprijev. Kot papež je bil zelo priljubljen, s čutom za človeka in odprt za srečanja tudi z drugače mislečimi. Zavzemal se je za migrante, za spoštovanje življenja in za mir v svetu. Kot papež je razglasil dve sveti leti: sveto leto usmiljenja (2016) in redno sveto leto v katerem se tudi trenutno nahajamo.
Na velikonočni ponedeljek, 21. aprila, pa je Kardinal Farrell z žalostjo naznanil smrt papeža Frančiška s temi besedami: »Dragi bratje in sestre, z globoko žalostjo moram sporočiti smrt našega svetega očeta Frančiška. Zjutraj ob 7.35 se je rimski škof Frančišek vrnil v Očetovo hišo. Vse svoje življenje je posvetil služenju Gospodu in Njegovi Cerkvi«.
Slovenski škofje v izjavi ob smrti papeža Frančiška:
»Njegov pontifikat je bil svetlo pričevanje vere, ponižnosti in ljubezni do vseh, še posebej do revnih in odrinjenih na rob družbe. Papež Frančišek je Cerkev vodil s sočutnim srcem, neutrudno oznanjal evangeljsko veselje in spodbujal k življenju po načelih ljubezni in pravičnosti.« … »Njegovo pričevanje o Božjem usmiljenju in zavzemanje za sinodalnost sta navdihnila nešteto pastirjev in vernikov po vsem svetu. Za vedno se bomo spominjali njegove očetovske bližine, preroških besed in neutrudnega služenja Božjemu ljudstvu. V tem času žalovanja molimo zanj in ga zaupamo ljubečemu objemu našega nebeškega Očeta. Naj njegova zapuščina ljubezni, preprostosti in poguma še naprej vodi Cerkev.«
SEDE VACANTE – prazen sedež
S smrtjo papeža Frančiška je v Cerkvi nastopilo obdobje »sede vacante« oz. »izpraznjenega sedeža«, ki traja do izvolitve novega papeža. V tem času je celotna Cerkev povabljena, da molimo za kardinale volivce, da bi znali prisluhniti Svetemu Duhu pri izbiri novega svetega očeta. Molimo pa tudi za bodočega papeža, da bi pogumno stopil v vrsto Petrovih naslednikov in v poslušnosti Bogu vodil zaupano mu Cerkev.
MOLITEV ZA IZVOLITEV NOVEGA PAPEŽA
O Bog, večni pastir, skrbno in neprestano vodiš svoje ljudstvo. Po sklepu svoje modrosti si na Petru zgradil svojo Cerkev in njega postavil za voditelja drugim apostolom. V svoji neskončni dobroti zato daj svoji sveti, katoliški in apostolski Cerkvi takšnega pastirja, ki bo zaradi svetosti tebi ugajal, za nas pa goreče skrbel. Daj, da bo tvojemu ljudstvu viden in trden temelj edinosti vere in občestva ljubezni. Usliši naše goreče prošnje po Kristusu, našem Gospodu. Amen.