Dokumentarni film o mojstrici pletarki

Premiera dokumentarnega filma o naši soobčanki Tončki Jemec je na prvi decembrski večer privabila v dvorano kulturnega doma v Dolskem več kot 250 obiskovalcev, ki so prihod Tončke pospremili z bučnim aplavzom. Videli smo, da je naša 92-letnica prava zvezda. Ne le v srcih naših občanov, ampak tudi na filmskem platnu, na katerega jo je povzdignil režiser Ivan Marjanović iz Dolskega. Skupaj s sorodniki, sosedi, prijatelji in drugimi obiskovalci si je prvič ogledala film, v katerem je glavno vlogo odigrala sama.

Ganljiv in navdihujoč 50-minutni dokumentarni film »Tončka Jemec: Vitre življenja« razkriva Tončkino življenje. Njeno ljubezen do družine, kmetije, živali, narave, petja, igranja in pletenja košar, v čemer je dosegla višek svoje ustvarjalnosti. Tončka je zelo ustvarjalna in navdihujoča oseba. Za svoj prispevek k skupnosti ji je Občina Dol pri Ljubljani podelila naziv častne občanke. Izjemen razvoj je dosegla zlasti na področju pletarstva. Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije ji je podelila naziv mojstrice domačih obrti, kasneje pa še Zlato vitico, najvišje priznanje na področju rokodelstva v Sloveniji. Kot nosilka pletarskih veščin je vpisana v slovenski Register nesnovne kulturne dediščine, za katerega ureja vpise Slovenski etnografski muzej. Njene pletene košare in cekarje imamo mnogi doma, veliko pa smo jih ponesli kot darilo tudi v svet. Svoj spleteni rožni venec je podarila celo papežu sv. Janezu Pavlu II.

Snemanje je potekalo kar dve leti, v skupnem obsegu 32 snemalnih dni. Ivan Marjanović je podpisan pod scenarij, režijo, snemanje, montažo in koloristko. Tonsko obdelavo je zaupal glasbenemu producentu Damjanu Pančurju. Pri snemanju sta mu pomagala sinova Uroš in Nikola, v vlogi kostumografinje in asistentke režije pa je bila nepogrešljiva Mateja Lunar Jemec.

Ivan Marjanovič se je rodil v Srbiji. Tam je končal Srednjo zdravstveno šolo in hkrati delal kot športni novinar na TV Valjevo. Kasneje je bil povabljen še k časopisu Beseda nedelje, kjer je kmalu postal urednik športne rubrike. V iskanju boljših priložnosti za zaslužek se je podal v svet. Najprej v Beograd in nato v Slovenijo, kjer se je leta 2006 kot zdravstveni tehnik zaposlil v UKC Ljubljana. Lepota Slovenije in ljubezen do Urške sta ga prepričala, da ostane v Dolskem. V prostem času je začel snemati dokumentarne filme. Največji uspeh je doživel s premiero dokumentarnega filma o hrvaškem pomorcu Anteju Mrvici z otoka Žirje. Ob tem je dobil navdih za nova ustvarjanja in posnel še več krajših dokumentarnih filmov. Pred premiero filma o Tončki Jemec se mu je več občanov zahvalilo, da se je lotil tako velikega in za ohranjanje slovenske nesnovne kulturne dediščine pomembnega projekta. Pri tem so ga podprli na Občini Dol pri Ljubljani in v Društvu misijonarja dr. Janeza Janeža.

Hvala vsem, ki ste sodelovali pri tem projektu, ki je pomemben tako za sorodnike kot tudi za skupnost, v kateri živimo.

Mija Bokal