Komorni zbor KGBL pripravil spominski koncert v Janeževi bolnišnici sv. Marije na Tajvanu

Komorni zbor Konservatorija za glasbo in balet Ljubljana (KGBL) je 31. julija 2023 v okviru koncertov na turneji na Tajpejskem mednarodnem zborovskem festivalu (Taipei International Choral Festival) na azijskem otoku Tajvan (včasih Formosa) izvedel tudi priložnostni spominski koncert v zahvalo zdravniku in kirurgu dr. Janezu Janežu.

Nastop Komornega zbora KGBL iz Ljubljane z dirigentom Ambrožem Čopijem v avli nove bolnišnice Kamilijanske bolnišnice sveta Marije v Lutongu (Camillian St. Mary’s Hospital) se je pričel ob 14. uri in privabil poleg direktorja bolnišnice Dr. Yong-Shing Chena tudi dva brata kamilijanca - 86-letnega patra Celestina Rizzija (roj. 1937) in mladega filipinskega kamilijanca iz mesta Baguio, ki uspešno pomaga pri prenosu nalog s starejše na mlajšo generacijo ustanoviteljev ludonške bolnišnice. Navzoča je bila tudi medicinska sestra, ki je 30 let delala z dr. Janežem, in zdravnica Dr. Yongxing, katere mož je napisal knjigo o dr. Janežu v kitajščini in je tudi prevedena v slovenščino.

Pevci Komornega zbora KGBL iz Ljubljane so pod Čopijevim vodstvom izvedli program skladb: Jubilate Deo Tineta Beca, Iesu, dulcis memoria Jana Trilerja (dirigirala Maša Prah), celotno Missa laetitiae Ambroža Čopija (pianistka Lucija Lorenzutti, Blaž Režonja na kahonu), Lojze Lebič Pesem od zarje, različica za mešani zbor (solist Žiga Čopi), Nana Forte Godec pred peklom, osemglasno obdelavo Damijana Močnika Zarja (solisti Lucija Kovač, Barbara Potočnik, Žiga Čopi), na koncu, pri dodatkih pa je še posebej prepričal Lenart Ulaga pri izvedbi v kitajščini - priredbe dosedanje članice zbora Wen-Chi Li (Tayouan, Tajvan) Peach Blossom Takes the Ferry / Breskvin cvet se je peljal s trajektom (skupaj s solistko Barbaro Potočnik), na koncu pa je maestro Čopi dodal še priredbo tajvanske ljudske Happy Reunion / Veselo ponovno srečanje (solist Blaž Režonja) aranžerja Lu Quanshenga.

Ni treba dodati, da je poln atrij poslušalcev (bolnikov in številčnega zdravstvenega osebja) s ploskanjem med dodatkoma in pritrjevalnimi klici 34-članskemu zboru in dirigentu izražal dlje časa trajajočo zahvalo. Direktor bolnišnice je dirigentu Čopiju na koncu izročil šopek rož z iz Slovenije prinesenim trakom oziroma pasovi slovenske zastave z besedilom: “Dr. Janezu Janežu v zahvalo - Slovenija-Tajvan - Komorni zbor KGBL & ASTRUM” ter v angleščini: “With Thanks to Dr. Janez Janež - Taiwan-Slovenia - Chamber Choir KGBL & ASTRUM Music Publications.” Treba je povdariti, da je k izvedbi koncerta v okolju “Janeževe” bolnišnice izključno - ob pobudi s slovenske strani - pripomogel Ferdinand Ting, izvršni direktor pri Taipei Philharmonic Foundation.

V okviru turneje za Taipei International Choral Festival (TICF 23) je KZ KGBL z dirigentom Čopijem nastopil na otvoritveni slovesnosti festivala v National Taiwan Museum (28. julija 2023), nato drugič  v instituciji Taishin Financial Holding (prav tako 28. julija 2023), nadalje v novi 1.981-sedežni koncertni dvorani Weiwuying National Kaoshiung Center for the Arts (29. julija 2023) v mestu Kaoshiung na jugu Tajvana, nato s koncertom med staroselci Tajvana in njihovimi zbori v prezbiterijanski cerkvi v Xinie, pokrajina Hsinchu (30. julija 2023). Sledil je podrobno opisani koncert v “Janeževem” Luodongu (31. julija 2023), zbor pa je samostojni del turneje končal s celovečernim koncertom v 2.074-sedežni prestižni  in največji tajvanski National Concert Hall v Tajpeju.

Skladatelj in zborovodja Ambrož Čopi je imel 2. avgusta 2023 še predavanje za tajvanske zborovodje z naslovom “Dotiki preteklosti v sodobni slovenski zborovski glasbi v Sloveniji / The Touches of Past in the Contemporary Choral Music in Slovenia.” 4. avgusta 2023 je imel Čopi še delavnico z več tajvanskimi zbori s programom treh slovenskih ljudskih: Pahorjevo, Srebotnjakovo Rezijansko in lastno priredbo istrske ljudske Plovi mi, plovi moj brode. Ob robu festivala so se predstavniki zbora srečali še z nekaj Slovenci, ki živijo na Tajvanu.

Zaključni koncert festivala je bil 6. avgusta 2023 v National Concert Hall z izseki Mendelssohnovega oratorija “Elija”, kjer bo v združenem zboru več sto pevcev nastopil tudi Komorni zbor KGBL iz Ljubljane.

Zbor KGBL iz Ljubljane z dirigentom Čopijem bo predstavljanje slovenske zborovske ustvarjalnosti nadaljeval že konec avgusta na prestižnem zborovskem festivalu v toskanskem Arezzu.

Vito Primožič, glasbeni urednik založbe ASTRUM

Fotografiji: prof. Edita Garčević Koželj