Oratorij 2023

Za nami je še en oratorij

54 osnovnošolskih otrok iz naše Župnije sv. Helena - Dolsko je tudi letos težko pričakovalo oratorij, čas med počitnicami, ki so ga preživeli na prav poseben način. Med 7. in 14. avgustom 2023 so v druženju z 19 mladimi animatorji spoznavali osredno oratorijsko zgodbo o Hobitu, ki je nastala pod peresom fantazijskega pisca 20. stoletja J. R. R. Tolkiena. Glavnega junaka, hobita Bilba, ki se na povabilo čarodeja Gandalfa pridruži veliki pustolovščini druščine škratov, so animatorji vsak dan v obliki zgodbe in nagovora (kateheze) predstavili udeležencem, sledile pa so še druge družabne vsebine.

Prvi dan so namenili medsebojnemu spoznavanju in druženju ob veliki igri z najrazličnejšimi otočki, kjer so opravljali različne naloge. Potekale so tudi delavnice risanja, športa, plesa, petja …  Drugi dan bi se morali odpraviti na izlet v Kamnik in Gornji Grad, a so jim poplave in zemeljski plazovi onemogočili izvedbo. Zato so dan preživeli kar v domačem kraju. Animatorji so pripravili različne delavnice in štafetne igre. Že je prišla težko pričakovana sreda, ki so jo mladi preživeli na kopališču Kodeljevo. Zaradi hladnejšega vremena več zunaj kot v bazenu, a nič manj zanimivo. Sledila sta še dva nepozabna dneva pri pastoralnem domu z delavnicami, igrami, petjem, molitvijo in drugimi oblikami druženja. Skupaj so preživeli noč in uživali ob večernem ognju s peko hrenovk, tvista in drugimi dogodivščinami. Program se je zaključil v petek s skupno sv. mašo, ki so jo sooblikovali otroci in animatorji s hvaležnostjo za pretekli teden in z mislijo, da se vsi skupaj spet kmalu srečajo. Aleksandra Peterka, ki se je ponovno izkazala kot odlična voditeljica, je ob zaključku povedala: »Animatorji smo zelo veseli, da ste nam starši zaupali svoje otroke. Upam, da smo otrokom pričarali nepozabni teden in se bodo drugo leto z veseljem vrnili!«

Oratorij je vzgojni počitniški program za otroke, ki ga pripravljajo mladi prostovoljci oz. animatorji. V obliki, v kakršni ga poznamo danes, v Sloveniji poteka od leta 1988, v naši župniji Sv. Helena - Dolsko pa od leta 2005. Do danes se je razširil že v več kot 300 slovenskih krajev.

Oratorij sta organizirala Župnija sv. Helena – Dolsko in Društvo misijonarja dr. Janeza Janeža, sofinancira pa ga Občina Dol pri Ljubljani.

Mija Bokal

ZAHVALA OB ZAKLJUČKU ORATORIJA

Ob zaključku oratorija se želim zahvaliti animatorski ekipi, za uspešno izpeljan teden. Ob dobro odigrani zgodbi, katehezah, petju, delavnicah in drugih dejavnostih so otroci lahko spoznavali, da vera ni samo resnost in togost, temveč tudi veselje ob zavedanju, da smo vsi Božji otroci. Hvala voditeljici Aleksandri in vsem animatorjem za darovani čas, potrpežljivost, zgled in požrtvovalnost. Hvala tudi Društvu misijonarja dr. Janeza Janeža za organizacijo in občini Dol pri Ljubljani za finančno podporo.