Ob 110. obletnici rojstva misijonarja dr. Janeza

V nedeljo, 15. januarja smo v župniji Sveta Helena počastili spomin na misijonarja dr. Janeza Janeža. 13. januarja je minilo 110 let od njegovega rojstva. Med nami živi v hvaležnem spominu.

Življenjska pot ga je vodila v svobodni svet, kjer je lahko uresničeval svoje človeške in krstne potenciale. Doma v Sloveniji, na Koroškem, v Argentini, na Kitajskem in na Tajvanu se je ves daroval ubogim in v vsakem bolniku videl Jezusa. Janežev zgled požrtvovalne ljubezni do bolnih in njegova neomajna vera naj nas spodbujata, da bi ga vsaj v malem posnemali, če ga ne moremo v vsem njegovem junaškem žrtvovanju.

Društvo misijonarja dr. Janeza Janeža je ob tej priliki povabilo v goste g. Jožeta Kopeiniga, voditelja Doma Sodalitas v Tinjah na Koroškem. G. Kopeinig je še eden redkih živečih sodobnikov dr. Janeža, ki so se osebno srečali z njim in se podrobno seznanjali z njegovim delom. Vse življenje pa se posveča misijonom. Za dr. Janeža je v župnijski cerkvi daroval sveto mašo. Že kot bogoslovec je veliko bral o dr. Janežu v Katoliških misijonih in si ustvaril čudovito podobo o človeku, o katerem so vsi govorili z velikim občudovanjem in spoštovanjem. Z ganjenostjo se spominja srečanj z dr. Janezom Janežem, ko ga je v osemdesetih letih prejšnjega stoletja obiskal v bolnišnici v Tajpeju, ko ga je operiral, ko mu je naročil, da naj mu pošlje domačih klobas, ko se bo vrnil domov.

V pridigi nam je izrisal le nekaj potez Janeževe osebnosti. »Ker je bilo dr. Janežu drugič podarjeno življenje v polju rži pri Pliberku na Koroškem, ga je pozneje tudi on podarjal bolnikom na Kitajskem in na Tajvanu. Na sovraštvo doma je odgovarjal z ljubeznijo, ki jo je delil v tujini. Vedel je, da se na vsakem trpečem obrazu razodeva Bog, ki ne prosi le sočutja, ampak dejavne pomoči. Življenje mu ni zdrselo kot pesek med prsti, ampak kot seme iz odprte dlani. Iz vsakodnevne maše in molitve je črpal moč za svoje delo, ker je vedel, da je ves smisel naše vere ljubiti in delati dobro. Dr. Janez Janež je bil velik človek, zdravnik in misijonar, ki je vedel, če hočeš spremeniti ljudi, jih moraš ljubiti, a pokaži to s svojim življenjem.«

V krajšem kulturnem programu v hvaležen spomin na dr. Janeža sta sodelovala naša farana Neža in Damjan Pančur. Sta priznana glasbenika sodobne glasbe in krščanske ritmično duhovne glasbe. Redno že nekaj let sodelujeta na festivalu Ritem srca, kjer se predstavijo slovenski avtorji ritmično duhovne glasbe. Neža Pančur Nessi je posnela več plošč in več sto skladb kot spremljevalni vokal. Mlajše generacije pa poučuje tudi moderno petje. Z možem  sta z glasbo povezana vsakodnevno. Damjan Pančur je producent, avtor skladb in multiinstrumentalist. Sodeloval je z mnogimi priznanimi izvajalci slovenske zabavne glasbe. V naši cerkvi sta se predstavila drugič. Ob spremljavi kitare sta izvedla štiri duhovno ritmične skladbe in nas navdušila.

»Skušajmo ohranjati hvaležen spomin na dr. Janeza Janeža in narediti čimveč, da se ta ponižni velikan krščanske ljubezni ne pozabi,« je bila zaključna misel g. Jožeta Kopeiniga, našega gosta s Koroške.

Pavla Jemec