Avtor: zudolsko Objavljeno: 6. 03. 2021

Pogovorni večer

Slovenija in Argentina – povezani preko Zoom-a

V nedeljo, 21. februarja 2021, ob 18. uri, smo v Društvu misijonarja dr. Janeza Janeža izvedli pogovorni večer. Gre za prvi tak dogodek, ko se preko video konferenčne aplikacije srečamo z gosti, ki so na različne načine povezani z našim društvom, pa nas žal ločuje večja geografska razdalja.

Kar neverjetno se zdi, da sogovornika nagovoriš z »Dober dan«, udeležence pa z »Dober večer«! In prav tako je bilo, saj je bil naš prvi gost g. Marjan Loboda, po domače - Trobentarjev Marjan iz Podgore, živeč v Argentini. Trenutno nas namreč ločuje štiri urna razlika in drug letni čas. In, ko mi že vstopamo v pomlad, na drugem koncu sveta pričakujejo jesen. Pravzaprav ni nobenega dvoma več, da je preizkušnja, ki jo to leto doživljamo, odprla nove možnosti povezovanja, ki so nam bile še pred letom dni popolnoma nepredstavljive.

Naš gost živi v velikem Buenos Airesu, ki ima prebivalstva kar osemkrat več kot naša Slovenija. Mesto je od 19. stoletja dalje sprejemalo milijone priseljencev z vsega sveta, med njimi več tisoč Slovencev pred in po 2. svetovni vojni. Od leta 1949 živi tam tudi g. Marjan in ni edini iz naše občine. Nov dom si je poleg njega v Buenos Aiers-u ustvarilo kar nekaj Dolanov: Ivan Klemenčič, Julka in Mici Moder ter Kosmovi. V kraj Bariloche pa sta prišla iz bližnjega Sela pri Ihanu športnika France Jerman in Janez Flere (žal večina od neštetih ni več živih). G. Marjan nam je podal mnogo zanimivih informacij o življenju v Dolu pri Ljubljani, župniji sv. Marjete, o dr. Janezu Janežu oz. Pletarjevem Ivanu, kot so Janeža nekoč imenovali domačini pa tudi o svoji begunski poti, ki sta jo začela skupaj z mamo pri njegovih rosnih 14 letih. Predstavil nam je svojo poklicno pot, ki je bila tesno povezana z delovanjem med tam živečimi Slovenci. V Argentini je namreč več slovenskih središč in domov, dobro je organizirana slovenska šola, verouk in versko ter družabno življenje. Trenutna epidemija tudi tam ne prizanaša in vsi si želimo, da kmalu mine.

Čeprav je bil tovrsten dogodek prvi v tej obliki, pa je bila udeležba zelo dobra (med 40 do 45, nekje celo po 2 ali 3 prisotni). Udeleženci so bili večinoma starejši od 70 let, kar je nadvse pohvalno. Mnogi so se prvič srečali v video konferenčnem okolju Zoom. To dokazuje tudi na to, da je dogodek prispeval k medgeneracijskemu sodelovanju, saj so mlajši, ponekod celo vnuki poskrbeli za povezavo in vključitev starejših. Trenutek srečanja je bil čustveno intenziven, saj nam trenutna situacija ne omogoča srečevanj. Po daljšem času je bilo res lepo videti sorodnike, prijatelje, vaščane, župljane in znance. V dogodek so se povezali tudi nekateri Slovenci iz Argentine, Avstrije in Nemčije. Še vedno prejemamo vrsto pozitivnih odmevov preko elektronske pošte in telefonskih klicev. Zahvaljujemo se našemu gostu za njegovo veliko pripravljenost, odprtost in podarjeni čas, ter vsem drugim, ki so prispevali na tak in drugačen način k izvedbi čudovitega dogodka. Zaupam vam lahko, da smo takrat popolnoma pozabili na čas in na oddaljenost.

Pogovorni večeri bodo potekali vsako 3. nedeljo v mesecih marcu, aprilu, septembru in oktobru. Z nami bodo še drugi gostje iz domovine in tujine. 21. marca ob 18h se bomo povezali s s. Barbaro Poredoš, mlado redovnico iz Vinj, ki trenutno deluje v Rimu. Dobimo se na povezavi https://arnes-si.zoom.us/j/91599344523?pwd=VTBPOGh4OFR3T25tSGRjTzZxTUZHZz09. Vabljeni!

Mateja Lunar Jemec

Društvo misijonarja dr. Janeza Janeža