Avtor: zudolsko Objavljeno: 13. 06. 2019

ORATORIJ DOLSKO 2019 - IMAŠ MOČ!

Na letošnjem oratoriju z naslovom »Imaš moč!« smo ob zgodbi Petra Klepca spoznavali, kako pomembna je moč – ne samo fizična, temveč predvsem notranja moč, prav tako, kot tudi moč ljubezni in zakona. Udeležilo se ga je kar 49 otrok, sodelovalo pa je tudi 15 animatorjev. Oratorij so otroci obiskovali od ponedeljka do sobote, 5. do 10. avgusta, zadnji dve noči so lahko tudi prespali v Janeževem domu v Kamnici.

V ponedeljek se je pričel oratorij v cerkvi, z njim pa že tudi prvi del zgodbe o Petru Klepcu. Otroci so se za tem razdelili v skupine. Sledil je drugi del zgodbe s katehezo, nato pa so se udeležili različnih delavnic. Lahko so si izbrali kar tri izmed naslednjih: skavtska, kuharska, ustvarjalna in športna delavnica ter gozdni detektiv, k nam pa je na obisk prišla tudi folklorna skupina. Po aktivnostih je sledilo kosilo, za njim pa še velika igra.

V torek smo odšli v Klepčevo domovino – Belo krajino. Zjutraj smo v Črnomlju imeli sveto mašo, kjer smo izvedeli nekaj o tamkajšnji cerkvi. Prav tako se je tam odvil naslednji del zgodbe o našem junaku. Pot smo nadaljevali do kraja Adlešiči. Tam  smo spoznali, kakšno je bilo včasih življenje v Beli krajini, razložili so nam tudi, kako so nastajala tipična belokranjska lanena oblačila in kako so narejene belokranjske pisanice. V izdelovanju pisanic smo se kasneje lahko preizkusili tudi sami. Delavnici je sledil še kratek ogled cerkve, nato pa smo odšli do Krupe, kjer smo imeli kosilo. Po kosilu smo se skupaj sprehodili do izvira Krupe, za konec je sledilo še tekmovanje  v vlečenju vrvi.

V sredo so nas starši pripeljali na Kodeljevo, kjer smo si v parku ogledali naslednji del zgodbe o Petru Klepcu. Sledile so kateheze in težko pričakovan odhod na bazen. Po kopanju smo imeli malico, zatem pa še veliko igro, v kateri so se otroci preizkusili v različnih vodnih igrah.

Četrtek se je pričel z bansi in petjem. Sledila je še zgodba in kateheze. Potem se je začel lov na Petrovo izgubljeno ovčko, ki nas je pripeljal do kulturnega doma. Tam smo se skupaj igrali igro tik tak bum, nato pa smo imeli kosilo. Zatem se je pričela velika igra, v kateri so otroci morali zbrati 10 pravih podpisov animatorjev skozi različne igre. Skupaj smo se nato vrnili do Janeževega doma. Zvečer smo se ponovno zbrali in se družili ob glasbi in ognju. Pekli smo penice, tvist, hrenovke in banane s čokolado. Konec dneva smo zaključili z pravljico za lahko noč.

V petek smo se zbudili zgodaj in imeli jutranjo telovadbo. Sledil je zajtrk, zgodba in kateheze. Kot v ponedeljek smo tudi ta dan imeli delavnice, vendar so se tokrat otroci udeležili vseh. K nam so prišli čebelarji, ki so nam povedali zanimivosti o čebelah. Po delavnicah smo imeli kosilo, ki so mu sledile vodne igre ter obmetavanje z vodnimi balončki. Na vrsti so bile palačinke, nato pa smo se pričeli pripravljati na sveto mašo naslednjega dne. Po opravljenem delu smo imeli prosti čas. Pred spanjem je starejše čakala še nočna igra.

Sobotni dan se je prav tako pričel z jutranjo telovadbo in zajtrkom. Potekale so še zadnje priprave na mašo, prav tako smo spakirali in pospravili za sabo. Sledila je sveta maša in predstavitev staršem ter pogostitev.

Oratorij sta organizirala Društvo misijonarja dr. Janeza Janeža in Župnija sv. Helena – Dolsko ob finančni podpori Občine Dol pri Ljubljani. Posebna zahvala za pomoč gre našim kuharicam Erni Pustotnik, Jelki Godec in Pavli Jemec. Prav tako bi se radi zahvalili našim sponzorjem: Jub d. o. o., Mesarija Domes, Mohorjeva družba, papirnica Vevče, Družina. Prav tako se zahvaljujemo vsem staršem, ki so čez teden pekli dobrote.

Aleksandra Peterka z animatorji