Z Angeliko Hribar o njenih prednikih iz naših krajev

Na občinski praznik smo k slovesnemu dogajanju prispevali tudi v Društvu misijonarja dr. Janeza Janeža in Župniji Sv. Helena – Dolsko. Na pobudo našega župnika Marka Avsenika smo pripravili 23. marca na domačiji Pr' Krač v Dolskem dogodek ob odprtju razstave pokojne akademske kiparke Lize Hribar, ki ga je pospremila z rodoslovnim predavanjem njena hči Angelika Hribar. Med drugim nam je odstrla sorodstvene vezi z znamenitim baronom Jurijem Vego.

Gospa Angelika se kot upokojena bibliotekarka posveča raziskovanju družinske zgodovine. V svoji knjigi Rodbinska kronika Dragotina Hribarja in Evgenije Šumi je strnila zgodovino znamenite ljubljanske družine Hribar ter usode trinajstih Hribarjevih otrok. V Dolskem je gospa Angelika razložila rodoslovno linijo svojih staršev in nam povedala, da izvirajo tako očetovi kot materini starši iz naših krajev. Očetov prednik je bil Hribarjev iz Petelinj, mamini predniki pa so bili Peterkovi z Vrha nad Dolskim, po katerih jo sorodstvena vez povezuje tudi z najstarejšo sestro Jurija Vehe (Vege) Marijo Veha iz Zagorice.

Dogodek so pospremili z ubranim petjem člani MPZ Svete Helene, povezoval ga je Janez Kokalj. Navdušen nad predavanjem je bil tudi župan Željko Savič, ki se bo zavzel, da bi dobila predstavitev svoje mesto v naslednjem občinskem zborniku. Gospe Angeliki smo podarili pleteno košaro naše mojstrice pletarstva Tončke Jemec iz Petelinj, napolnjeno s ptički iz testa, ki jih je spekla Sonja Jemec, članica Plamenk iz Dolskega.

Hvala vsem sodelujočim in obiskovalcem, ki ste nas razveselili z udeležbo na dogodku. Razstavo si lahko na Domačiji Pr' Krač ogledate vse do druge polovice aprila.

Mija Bokal