Janeževa nedelja - škof dr. Anton Jamnik, MePZ Senožeti

14. januarja je minilo 105 let od rojstva dr. Janeza Janeža, zdravnika, kirurga, misijonarja na Kitajskem in na Tajvanu, velikega človeka. Vsem dobrinam tega sveta se je odpovedal in odgovoril na Božji klic – daroval se je za bolne in uboge.

Župnija in Društvo misijonarja dr. Janeža ohranjata spomin na rojaka. V soboto, 20. januarja je bil v župnijski cerkvi božični koncert Slovenskega citrarskega kvarteta. V nedeljo, 21. januarja pa je sveto mašo za dr. Janeža daroval škof dr. Anton Jamnik.

V pridigi je obudil spomin na obisk Tajpeja v juliju 2007, ko je blagoslovil bolnico, kjer je deloval dr. Janež.

»Na Tajvanu ljudje živo verujejo, da je dr. Janež naredil toliko dobrega, da je svet. Tudi sam sem prepričan v to. Morda bo potrebno še nekaj časa, da se to prizna s strani Cerkve. Takšnih dejanj, kot jih je opravil dr. Janež, so sposobni le izjemni ljudje. Ni preprosto iti med tuje ljudi. Potrudil se je, da so ga sprejeli. Ker sem se ravno vrnil iz teh predelov Azije (Honkong, Makao), sem spoznal, da ljudje v teh krajih povsod poznajo Janeža, morda bolj kot ponekod v Sloveniji.

Bil je človek vere. Krščanska vera zahteva od nas dejanja. Ne moremo vsi v misijone. Tudi pri nas so ubogi, revni in osamljeni. Najhujši je občutek človeka, da nima nikogar ob sebi. Pred časom sem obiskal duhovnika, ki je žal že umrl. Mnogo je trpel. Rekel pa je, : ,,Nič drugega si ne želim, kot to, da bi ohranil vero, in da bi me nekdo držal za roko, ko bom umiral,,. Zato vam pravim, držimo se za roke možje, žene, otroci, starši, prijatelji…

Dr. Janež je bil človek molitve, dejanj, poguma, hrabrosti. Rad je imel Boga in rad je imel ljudi. Želim, da bi bil priprošnjik pri Bogu in zgled, da bi ohranjali vero, kot jo je imel on, da bi bili prijatelji, da bi odpuščali, da bi še danes, ne jutri, opazili bližnje in živeli v občestvu. «

Med sveto mašo je prepeval domači MePZ pod vodstvom Marka Selška. Na koncu je zapel pesem Vse tvoje življenje Jožeta Trošta in Anice Dobrovc, ki je posvečena dr. Janežu.

Po sveti maši pa je bila krajša akademija, pri kateri smo prebrali nekaj misli o dr. Janežu, ki sta jih izrekla g. Jože Grebenc in prof. Anica Dobrovc, ki sta veliko truda in energije v času, ko sta delovala pri nas, vložila v raziskovanje življenja in dela dr. Janeža.

S svojim nastopom je praznovanje obogatil mešani pevski zbor Senožeti pod vodstvom Petre Frece. Zapel je nekaj narodnih in nekaj božičnih pesmi. Iskreno se jim zahvaljujemo za obisk in nastop. Želimo si še nadaljnjega sodelovanja.