Dobrota dr. Janeža in sv. Matere Terezije

V oktobru se v Društvu misijonarja dr. Janeza Janeža in Župniji sv. Helena – Dolsko vedno spomnimo na našega rojaka, zdravnika in laičnega misijonarja dr. Janeza Janeža. Tudi letos je bilo slovesno na misijonarsko nedeljo, 22. oktobra, ko smo v župniji gostili slikarko Cecilijo Grbec in sestri Misijonarki ljubezni, ki prihajata s Hrvaške in iz Indije.

Po jutranji sveti maši smo odprli v Pastoralnem domu razstavo slik z Madagaskarja avtorice Cecilije Grbec. Razstavo je blagoslovil naš župnik, naši prisrčni pevci pa so zaigrali in zapeli nekaj pesmi.

Sestre Misijonarke ljubezni, ki delujejo v Ljubljani na Ježici, sledijo zgledu sv. Matere Terezije. Predstavile so se nam po drugi sveti maši. Red je 7. oktobra 1950 ustanovila sv. Mati Terezija. Za izvajanje svoje misije in dobrega dela so redovnice prisegle k štirim zaobljubam: uboštvu, čistosti, pokorščini in predanemu ter prostovoljnemu služenju revnim. Prepoznamo jih bo značilni obleki, belem sariku, obrobljenim s tremi modrimi črtami - tista najbolj na robu je odebeljena. Slovenske sestre  Misijonarke ljubezni obiskujejo ljudi na njihovem domu, v domovih za ostarele in bolnišnicah. Obiskujejo tudi zapornike na Povšetovi, na ulicah iščejo stike z brezdomci.

Fotografija: Cecilija Grbec in sestri Misijonarki ljubezni na misijonsko obarvani razstavi v Pastoralnem domu.

Hvala gospe Pavli Jemec, ki je vse omenjene vsebine dopolnila z mislimi o dr. Janežu in nam osvežila spomin na njegova velika dejanja služenja ljudem. Tudi sestri Misijonarki ljubezni sta večkrat poudarili podobnosti med dr. Janežem in sv. Materjo Terezijo, ki sta se oba brezpogojno razdajala za bolne in uboge. Njuno delo ni ostalo neopaženo. Sv. Mati Terezija je prejela Nobelovo nagrado za mir, dr. Janež pa je bil za to nagrado predlagan, a jo je odklonil. Delo dr. Janeža je tako širši javnosti ostalo dokaj skrito, vseeno pa je na Tajvanu še danes skoraj 30 let po njegovi smrti zelo cenjen.

Mija Bokal

Fotografirala: Barbara Jemec Zalar