Avtor: zudolsko Objavljeno: 12. 01. 2017

Adventni venčki – druženje ob pripravah na božič

Ko sem pred prvo adventno nedeljo prosila, naj se nam pridružijo vsi, ki bi radi pomagali plesti adventne venčke, me je skrbelo, kako jih bomo sploh napletli, ker so se v naši okolici vse žive meje in grmički pušpana posušili zaradi škodljivih pršic. Kot veste, nam Jeršinova Tončka radovoljno odstopi za en teden svojo kmečko "hišo", v kateri se prijetno družimo, pletemo in krasimo venčke. In tako je bilo tudi tokrat.

Ker pušpana ni bilo, sem prosila številne, ki imajo okrog hiš ciprese, če nam lahko odstopijo kaj zelenja. Zato se vsem, ki ste nam darovali zelenje, najlepše zahvaljujem in priporočam še za naslednje leto. Tončka je že imela pripravljenih 130 obročkov iz viter in opletli smo vse v treh dneh. Nekateri so pletli dopoldne, drugi popoldne, nekateri pa dopoldne in popoldne. Zanimivo je to, da takrat zmoremo in naredimo nujna dela doma, pa še pletemo, dokler ne končamo; res nas vzdržuje doba volja in misel, da bodo lahko dobili venčke, ko bodo blagoslovljeni, vsi, ki ga bodo želeli.

Od srede naprej je prišlo na vrsto krašenje. Kot že vrsto let je bila večina okraskov naravnih iz posušenih cvetov, storžev, zelenja in različnih plodov. Z izvirnimi idejami in s spretnimi prsti smo tudi tokrat uspeli pravočasno dokončati lične venčke in jih dostavili v cerkev sv. Helene. Na prvo adventno nedeljo, ki je bila že konec novembra, jih je g. župnik blagoslovil. Najbolj nas veseli, da ste farani odnesli vse venčke, tako da naše delo ni bilo zastonj. Iz prostovoljnih prispevkov, ki ste jih darovali, smo pokrili stroške za sveče in material, ki smo ga morali kupiti, preostalo pa bomo preudarno porabili. Hvala za vsak dar.

Štirje adventni tedni pred božičem so čas, da se spomnimo na preteklost, in nas spodbujajo, da živimo v sedanjosti in se pripravimo na bodočnost. Upamo, da vam je ob molitvi pri venčkih to tudi uspelo!

Sonja Jemec