Avtor: zudolsko Objavljeno: 12. 07. 2016

Sprejeli smo kip fatimske Marije

Ob stoletnici fatimskih prikazovanj kip fatimske Marije letos potuje po župnijah Slovenije. 4. julija je gostoval v naši župniji. Pri sprejemu so sodelovale še župnije Šmartno ob Savi, Šentjakob in Dol. Številni verniki iz vseh štirih župnij smo se zbrali pred kapelico v Kamnici, za katero vzorno skrbita zakonca Belcijan.

Ob 18:30 smo pričakali kombi s kipom Marije. Župnik Marko Avsenik je pozdravil Marijo in vse prisotne.  Tamburaši iz Senožet so zaigrali fatimsko himno. Pridružili so se jim domači pevci in ostali verniki. Nato smo kip  pospremili v župnijsko cerkev sv. Helene. V sprevod so se razvrstili ministranti, skavti, narodne noše, pevci, duhovniki, ključarji, ki so nosili kip in ostali verniki. Med pritrkovanjem in petjem so kip prinesli do cerkve, kjer so ga spet pozdravile tamburice. Po uvodnem pozdravu Mariji in pesmi Zate Marija je sledila slovesna sveta maša, ki jo je daroval upokojeni nadškof msgr. Alojz Uran ob somaševanju dekana Alojza Grebenca in župnikov Marka Jeromla in Marka Avsenika. Med mašo so se vse štiri župnije posvetile Jezusovemu in Marijinemu Srcu. Po končani sveti maši so duhovniki, pevci iz Sv. Križa in domači pevci zapeli lavretanske litanije Matere Božje. Tako petje litanij je slovenska posebnost. Nato je sledil bogat molitveni program skupin, petje, čaščenje in osebna molitev do jutranjih ur. Čaščenje se je zaključilo s sveto mašo, ko smo se s pesmijo poslovili od kipa, a Marija ostaja z nami. V župnijo je prinesla veselje, s seboj pa je odnesla naše skupne in osebne prošnje in zahvale.

Iskrena hvala vsem, ki so pomagali, da je slovesnost lepo potekala.

Pavla Jemec