Avtor: zudolsko Objavljeno: 24. 05. 2016

Šmarnična pobožnost pri Sv. Heleni

»Krasni majnik že razliva po cvetlicah žlahtni cvet

in pomlad vsa ljubezniva rojstva, god obhaja spet.«

Tako poje slovenska ljudska pesem o mesecu maju, ko se po slovenskih župnijah obhaja šmarnična pobožnost. Tudi letos so se v naši Župniji sv. Helene – Dolsko brale šmarnice na petih krajih. Otroci in odrasli smo se zbirali v cerkvah ali pred kapelicami. Pred Marijinim kipom smo peli Marijine pesmi, molili in poslušali življenjsko zgodbo sv. patra Pija, spovednika iz Pietrelcine, v farni cerkvi pa pisma sv. Terezije – male Cvetke. Življenjsko zgodbo patra Pija je v letu usmiljenja napisal Aco Jerant. V enaintridesetih odlomkih nam zgodba sporoča, da so svetniki čisto običajni ljudje, ki imajo tudi napake. Njihova edina lastnost je, da so zvesto hodili za Kristusom in bili zato deležni posebnih darov, ki so jih znali izkoristiti v dobro ljudi. Ob zaključku šmarnične pobožnosti bomo poromali na Veino nad Trstom, kjer posebej častijo sv. patra Pija in fatimsko Marijo.

Pavla Jemec

Šmarnično druženje pri Hrvat v Dolskem je vodila gospa Pavla Jemec (foto Simon Zalar).