Avtor: zudolsko Objavljeno: 26. 12. 2015

Božič v župniji Sv. Helene-Dolsko

Božič se za tradicionalne krščanske družine začne s svetim večerom na predvečer samega praznika. Ta dan postavimo po domovih jaslice in božična drevesca, prvič zasvetijo tudi lučke. Ta večer naj bi verniki ob jaslicah molili in blagoslovili svoje bivalne prostore s kadilom in blagoslovljeno vodo in se tako tudi v sebi pripravili na veličino praznika, ki prihaja. To je tudi dan, ko iz hiš zadiši po potici.

Zadnja leta se mnoge družine z mlajšimi otroki in starejši ljudje radi udeležijo otroške polnočnice, ki poteka v cerkvi sv. Helene ob 18. uri zvečer. Pol ure pred njo so nam v sklopu Božičnice prvoobhajanci pripravili prisrčno igro, v kateri so nastopali kot liki iz božične zgodbe: angeli, pastirji, Jožef, Marija ...

K pravi polnočnici, ki se je zgodila ob polnoči, so se nekateri odpravili kar z baklami. Pohod organiziramo v Društvu misijonarja dr. Janeza Janeža že vrsto let. Največja skupina je prišla iz Vinj, v Kamnici pa so se jim pridružili še tisti iz Petelinj, Laz in Dolskega. Skupaj so nadaljevali pot do cerkve sv. Helene, kjer so odložili bakle pri Pastoralnemu domu in se udeležili božičnice in slovesne polnočne svete maše.

Polurno Božičnico z razmišljujočim besedilom in božičnimi pesmimi so pripravili pevci iz zbora Sv. Helene, ki so peli tudi pri polnočnici. Vse do svečnice, 2. februarja, si lahko pridete ogledat jaslice, ki so jih pripravili Uršičevi iz Laz. Cerkev je zagotovo odprta v času sv. maš, za ogled izven tega časa pa pozvonite v župnišču. Poleg jaslic je bila vse do 2. januarja v cerkvi sv. Helene na ogled tudi fotografska razstava, ki je skozi dogodke prikazala dogajanje v naši župniji Sv. Helene-Dolsko in Društvu misijonarja dr. Janeza Janeža skozi vse preteklo leto.

Na Štefanovo, ko se dobimo pri sv. maši v Vinjah, je tudi tokrat potekal blagoslov konj. Pred praznikom svetih treh kraljev hodijo po naših hišah mladi koledniki, ki prinašajo blagoslov, hkrati pa zbirajo denar za revne ljudi iz misijonskih dežel. Hvala vsem, ki ste jih sprejeli v svoje domove.

Mija Bokal