Avtor: zudolsko Objavljeno: 12. 11. 2015

Zahvalna nedelja - nedelja zakonskih jubilejev

Ena od treh vodil papeža Frančiška ( prosim, hvala, oprosti) je tudi beseda zahvale. Posebna nedelja v cerkvenem letu je zahvalna nedelja. V naši župniji je že tradicionalno to nedelja zakonskih jubilejev. Trudimo se, da pisno povabimo vse, ki so bili oklicani v naši župniji, pa tudi vse, ki so se semkaj priselili. Letos je bilo poslanih 81 vabil.
Na zahvalno nedeljo se je v župnijski cerkvi zbralo osemnajst parov, ki so ali pa še bodo v tem letu obhajali okrogle jubileje. Prišla sta dva para, ki praznujeta 60 let skupnega življenja in dva para s 55 leti zakonskega staža. To je lep zgled za mlade pare in za vse mlade, ki se pripravljajo na prejem zakramenta svetega zakona.

Vsi slavljenci so se zbrali pred cerkvijo, kjer so prejeli rdeče nageljne. Nato so v sprevodu ob pritrkavanju zvonov vstopili v cerkev. S kora jih je pozdravila poročna koračnica kot na poročni dan.
Zahvalno sveto mašo je daroval naš župnik Marko. Uvodni pozdrav članice ŽPS je bil namenjen slavljencem. Zaželela jim je, da zaupajo v Gospoda, kot je zaupala vdova v Božji besedi zahvalne nedelje. Zaželela jim je tudi, da bi bila njihova pot pospremljena z iskreno povezanostjo z Marijo: v jutrih, ko zarja zlati nam gore, opoldne, ko sonce najviše stoji in ob večerih, ko luč že za goro beži. Marija pa naj ju podpira, dokler ne zatisneta oči.
V homiliji je župnik nanizal mnogo lepih misli in navodil za srečno skupno življenje in spolnjevanje božje volje.
»Danes se zahvaljujemo za dar življenja, za dar zakonskega življenja. Kot se je vdova (v evangeliju) popolnoma zaupala Bogu, tako se vi zaupate drug drugemu. Nihče ni srečen sam. Zakonci se podarjate drug drugemu…..Pri vseh pomembnih stvareh je Bog zraven, če ga le povabimo. Zato, da je Bog prisoten v zakonu pa je potrebna ljubezen. Pridejo lepi, pa tudi težki trenutki. Ena svetilka mora v teh trenutkih goreti. To je svetilka vere v Boga……Jezus je prvi čudež naredil prav na poročnem slavju. Tako je pokazal, kaj je družina in kakšna mora biti. Položaj družine v današnji družbi pa je težak. Prosimo Boga, da nam da pamet, da bomo ohranili pravo krščansko čutenje. Družina naj bo luč. Poudarek na družini, ki ga daje Bog, daje tudi Cerkev, naj ga da tudi družba…..Marija skrbi za vsako družino, kot bi skrbela za svojo……Bodimo pozorni na stiske otrok, tudi na njihova majhna dejanja; hvaležni bodimo zanje……..Bog naj obilno blagoslavlja vaše zakone!«
V imenu vseh zakoncev sta si večno zvestobo ponovno obljubila zakonca Frančiška in Silvester, ki praznujeta 60 letni jubilej. Slavljenci pa so sodelovali s prošnjami za srečo, zdravje razumevanje in vero v zakonu.
 Po zaključku svete daritve in zahvalni pesmi je sledilo še obvezno fotografiranje za spomin. V dvorani pastoralnega doma pa se je nadaljevalo prijetno druženje in pogovori ob prigrizku in pijači, Ivan pa je na harmoniki igral za prijetno razpoloženje. Razdelili smo si še umetelno okrašeno in zelo okusno srce iz maslenega testa ter si zaželeli, da se srečamo čez pet let, če Bog da.