Avtor: zudolsko Objavljeno: 15. 09. 2014

Blagoslov križa v Senožetih

Na Jernejevo nedeljo, to je 24. avgusta, ko smo imeli pri Sv. Agati ob Zasavski cesti žegnanje, je po maši naš župnik gospod Marko Avsenik blagoslovil obnovljeni križ v Senožetih, in sicer na križišču v bližini avtobusne postaje »Pri Janezu«.

Župnik je najprej v svojem nagovoru podal lepe misli o pomenu tega znamenja, po katerem se razodeva Bog. On, ki si ga je privzel kot orodje svojega odrešenjskega poslanstva, nam s tem znamenjem kaže, da je mogoče tudi v križu in trpljenju najti božjo zamisel, pa čeprav se, človeško gledano, ta misel človeku upira. V trpljenju iz ljubezni do nas se nam je približal sam Bog. Ker pa je bil Jezus Bog in človek, je tudi on pred trpljenjem trepetal na vrtu Getsemani. Župnik je poudaril, da trpljenje samo na sebi nikoli ne postane nekaj dobrega, če ga ne sprejmemo. A če ga sprejmemo, kot ga je sprejel Jezus iz ljubezni do nas, bomo mogli z njim sodelovati pri odrešenjskem poslanstvu. V tem je torej vrednost trpljenja.

Križ je na tem razpotju stal že od nekdaj. Pokojni Dominik Gradišek - Gašperjev ata, ki je bil tudi Maistrov borec, je povedal, da je bil že vrisan tudi v starih vojaških zemljevidih. Ko še ni bilo na pokopališču mrliške vežice, so se ob tem znamenju vedno ustavljali pogrebni sprevodi. Pri križu so se pogrebci za trenutek oddahnili in kratko pomolili za pokojnega vaščana, ki so ga spremljali k zadnjemu počitku pri sv. Agati.

Križ je včasih stal na sredi križišča med cestami na nekakšni trikotni jasi. Sedaj je zaradi drugačne ureditve cest ta prostor spremenjen. Po zaslugi lastnikov zemljišča, to je prijazne družine Zuhanovič, pa ima križ še vedno prostor na tem lepem mestu, za kar smo jim hvaležni. Predniki so križ skrbno vzdrževali in obnavljali. Zadnja obnova je bila pred pol stoletja, ko je les daroval že omenjeni Gašperjev ata.

Nov križ je izdelal in postavil mizar Zdravko Kemperle. Kovinski del podstavka je brezplačno izdelal Tomaž Gričar, njegov brat Jože pa je  poskrbel za okrasitev. Vaščani smo hvaležni tudi župnijskemu pevskemu zboru, ki je polepšal obred blagoslovitve. Seveda pa gre zahvala vsem, ki so na kakršen koli način prispevali k obnovitvi tega znamenja, ki je tudi del naše kulturne dediščine.

Marjan Tomažič