Avtor: zudolsko Objavljeno: 15. 09. 2014

Medgeneracijski izlet v Istro

V soboto, 30. avgusta 2014, smo se v okviru Društva misijonarja dr. Janeza Janeža odpravili na drugi medgeneracijski izlet, in sicer v slovensko Istro.

Naš prvi postanek so bile Krkavče, kjer smo se zadržali kar dobršen del dneva. Najprej smo imeli mašo v cerkvi sv. Mihaela in si nato ogledali tudi njene znamenitosti, med drugim zakristijo, ki je preoblikovana iz predhodnice današnje cerkve in je bila posvečena sv. Ani. Videli smo kip sv. Ane, ki ga nosijo v procesiji za njen god, kar je tudi najpomembnejši praznik v Krkavčah. Po maši nam je oljar Jernej Brec razkazal in ponudil svoje izdelke iz oljčnega olja. Nato smo krenili nazaj do avtobusa in se odpeljali do turistične kmetije Robivera Lisjak, kjer so nam zelo gostoljubno postregli z istrskimi dobrotami – bobiči (istrska mineštra iz krompirja, koruze in fižola), pečenico v testu in zelo okusnim jabolčnim zavitkom. Pokusili smo lahko tudi olivno olje in vino.

Po kosilu smo se oglasili v največji slovenski oljarni olivnega olja in šli potešit našo radovednost do Krkavšega kamna, čigar namen in starost je še danes ovita v tančico skrivnosti.

Tako smo se polni »pozitivne energije« podali skozi ozko vasico Sv. Peter do slovenske obale, natančneje do Seče, ki se nahaja samo malo več kot na enem metru nadmorske višine. Na kratko smo si ogledali vrt kaktusov, kjer nam je ga. Majda – lastnica – razložila zgodovino kaktusov in njihovo vzgojo, tudi to, da mora kaktus trpeti, da je potem lep. Sledilo je še čofotanje naših najmlajših in tudi nekoliko starejših udeležencev v morju in povratek nazaj. Tedaj nas je najbolj zabaval g. župnik in z navdušenjem so mu pomagali otroci.

Žal se nam na izletu ni mogel pridružiti g. Pavel Golja, domačin iz Krkavč, ki je nekako skrivnostno povezan z našim Društvom, saj mu pošiljamo Fenikse, on pa v zameno rad podari šopek iz svežih zelišč. Tako smo vsi udeleženci prejeli na koncu tudi lovorove liste, rožmarin, oljčne vejice in strok avtohtonega krkavškega česna.

Za zaključek še nekaj številk: na izletu nas je bilo letos 45, najmlajša udeleženka je bila stara dobra dva meseca, najstarejši udeleženec pa je že dopolnil 88 let. Izleta so se udeležili kar trije, ki so bili starejši od osemdeset let.

Sedaj pa so na vrsti že ideje za izlet za naslednje leto. G. Pavel Golja nam je eno idejo že namignil, vendar naj zaenkrat ostane še skrivnost.

Simon Zalar in Barbara Jemec Zalar