Avtor: zudolsko Objavljeno: 25. 10. 2020

Misijonska nedelja pri Sv. Heleni v spomin na dr. Janeža

Letošnja misijonska nedelja je bila za našo župnijo načrtovana zelo slovesno. Na Misijonskem središču Slovenije so se odločili, da bo osrednja slovesnost za Slovenijo potekala 18. oktobra 2020 prav pri nas v Dolskem. Za temo so izbrali življenje in delo dr. Janeza Janeža, ki je deloval na Tajvanu in točno pred 30 leti tam tudi umrl. Žal je precej načrtovanih dogodkov ob misijonski nedelji zaradi Covid-19 odpadlo. Slovesno sveto mašo bi daroval škof Metod Pirih, škof dr. Anton Jamnik pa bi predstavil svoja potovanja po daljnem vzhodu. Kljub vsemu vse priprave le niso bile zaman.

V Društvu misijonarja dr. Janeza Janeža smo se odločili, da izdamo prevod knjige Veliki zdravnik Fan Fenglong - Oki (dr. Janez Janež) iz mandarinščine v slovenščino. Knjiga je nastala leta 2013, ko je Tajvan dr. Janeža posmrtno odlikoval na najvišji državni ravni. Odstira pogled njegovih sodelavcev in pacientov na izjemno življenje in delo našega misijonarja v njihovi deželi. Obsežno delo, povezano s prevodi, je opravila ga. Mojca Pretnar, v založbi Salve pa so kljub krizi velikodušno privolili v izdajo. Kdor se je kdaj soočil s čim podobnim ve, koliko soglasij je potrebno za tak projekt. Uspelo je in knjiga je izšla. Če bi razmere to dopuščale, bi bila tudi javno predstavljena na tej osrednji slovesnosti. Knjigo je možno kupiti v župnišču ali v spletni knjigarni založbe Salve.

Misijonsko središče Slovenije je v dvorani Pastoralnega doma pripravilo obsežno razstavo o slovenskih misijonarjih in misijonarkah od daljnega leta 1327 dalje, ko je na Kitajskem deloval prvi slovenski misijonar frančiškan pater Odorik Mattluzzi, pa vse današnjih dni. Navdušujoče je, koliko Slovencev se je podalo v svet, da bi svoje znanje, moči in sposobnosti darovali za pomoči potrebne in koliko misijonarjev je ostalo v misijonih do svoje smrti. Razstavljeni so tudi različni predmeti iz dežel, kjer so misijonarji delovali.

S svojimi slikami se na razstavi predstavlja slikar samouk g. Lovrenc Štanta, ki je deloval na Madagaskarju. Razstavljene slike so naprodaj. Znesek od prodaje bo namenjen za misijone. Razstavo si je možno ogledati po dogovoru z g. župnikom posamezno ali z družino, dokler bodo omejitve zaradi korona krize.

Na televiziji Eksodus je bil v soboto, 17. oktobra, predvajan krajši dokumentarni film z naslovom Misijonski zdravnik v deželi vzhajajočega sonca, dr. Janez janež. Film je režirala s. Lidija Sušnik s Kureščka. Na pobudo Majde Selšek je s. Lidija pripravila scenarij in film tudi režirala. Posnet je bil v naši župniji, montažo pa so izvedli na TV Eksodus. Hvala jim za vse. Glavna misel filma so Jezusove besede: Če seme pade v zemljo in umre, obrodi obilen sad. Vse svoje življenje je dr. Janež daroval za bolnike in le za to bo odgovarjal Bogu.

Po predstavljenem filmu je bil v studiu še pogovor z dobrim poznavalcem dr. Janeža salezijancem Tonetom Ciglarjem. G. Ciglar je prvi napisal biografijo o dr. Janežu v knjigi Utrinek božje dobrote. K zapisu te resnično navdihujoče zgodbe so ga spodbudili g. Andrej Majcen, sestra Konstantina Sarjaš in Jožef Kerec, vsi veliki prijatelji dr. Janeža. V pogovoru sta sodelovali še režiserka s. Lidija Sušnik in predstavnica našega društva ga. Sonja Jemec. Podrobno so predstavili delo zdravnika, njegovo zavzetost in ljubezen do bolnikov, njegovo delavnost, skromnost, doslednost in globoko vero. Janežev glavni moto je bil: bolnik ima vedno prednost.

Kljub vsem omejitvam je bila letošnja misijonska nedelja duhovno zelo bogata. Za vse se ustvarjalcem, ki so pomagali pri pripravi slovesnosti, iskreno zahvaljujemo in želimo, da nas zgled sočutja in dobrote dr. Janeža navdihuje in krepi v preizkušnjah.

Pavla Jemec