Avtor: zudolsko Objavljeno: 28. 04. 2019

Obisk iz župnij Duplje in Bistrica - Tržič

Na velikonočni ponedeljek je navada, da oznanjamo veselo sporočilo »Kristus je vstal in živi« tudi tako, da obiskujemo razne kraje, potujemo v »Emavs«, kot sta potovala dva Jezusova učenca.

V našo župnijo so na ta praznični ponedeljek pripotovali farani iz župnij Duplje in Bistrica -Tržič. V teh župnijah je že tradicija, da se na ta dan z avtobusom odpravijo po Sloveniji. Romarji vedno napolnijo avtobus, s seboj pa pripeljejo tudi vso potrebno hrano, ki je sponzorirana. Ker so se pri nas ustavili ravno okoli poldneva, so v dvorani Pastoralnega doma najprej razdelili kosilo. Dobrodošlico jim je izrekel naš g. župnik Marko. Po kratki predstavitvi delovanja Društva misijonarja Janeza Janeža so si ogledali film o dr. Janežu, ki je bil posnet leta 2000 ob deseti obletnici misijonarjeve smrti. Scenarij za ta dokumentarec sta napisala g. Jože Grebenc in prof. Anica Dobrovc, režiral je Slavko Hren, producenta pa sta bila založba Družina in RTV Slovenija.

Po daljšem času sem si tudi jaz ogledala ta film, ki je bil prvotno posnet na kaseto, sedaj pa je presnet na CD, da je omogočen ogled na sodobnejših aparatih. Čas hitro mineva in je le malo še živih Slovencev, ki so v tem dokumentarcu pripovedovali o dr. Janežu. Kako dragoceno je dejstvo, da so njihove besede ohranjene na posnetkih.

Naši gosti so si z zanimanjem ogledali film. Mnogi obiskovalci so prepoznali sestro Konstantino Sarjaš, ki je delala z dr. Janežem. Eden od romarjev je bil tudi pismonoša, ki je redno prinašal pošto sestri Konstantini v samostan v Križe, kjer je več let živela s svojo sosestro. Spominja se njene gostoljubnosti in prijaznosti kljub visoki starosti. Dočakala je 102 leti.

Po ogledu filma sem goste seznanila še z glavnimi dogodki, ki so se zgodili po letu 2000. Leta 2007 je bila v Lotungu blagoslovljena bolnica in diagnostični center, ki nosi ime po dr. Janežu. Ob 100 letnici rojstva pa je delegacija iz Tajvana obiskala našo državo in prinesla odlikovanje »Dobri človek«, s katerim je dr. Janeža odlikovala tajvanska vlada. Romarji so si ogledali še razstavo butaric, pirhov, velikonočnih pogrinjkov in aranžmajev. G. župnik Marko je vse povabil še v našo farno cerkev in jim predstavil župnijo in likovno bogastvo naše cerkve.

G. župnik David Jensterle je v imenu župljanov župnij Duplje in Bistrica – Tržič v Knjigo vtisov zapisal zahvalo za gostoljubje in predstavitev rojaka misijonarja dr. Janeža. Za naše društvo pa so darovali precejšen znesek, za kar se jim res iskreno zahvaljujemo. Bog jim povrni!