Farni dan 2018

Farani Svete Helene se morda premalo zavedamo, kako pomembna je bila sveta Helena za vzpon krščanstva v Rimu. Ves svoj vpliv na sina cesarja Konstantina je izkoristila, da se je v njenem času (v zač. 4. stol) v Rimu zgradilo okoli štirideset novih cerkva, nekaj pa tudi po drugih krajih. Odpotovala je tudi v Sveto deželo, da bi našla svete kraje in tako izprosila spreobrnjenje svojega sina, ki je postal samopašen in je zagrešil vrsto kaznivih dejanj. Bog jo je uslišal. Odločila se je stopati po stopinjah našega Odrešenika. Postavila je cerkev Kristusovega rojstva v Betlehemu in cerkev Očenaša na Oljski gori. Na Golgoti je po izročilu našla Jezusov križ. Na tem mestu je dala zgraditi baziliko Božjega groba. Koliko moči in sredstev je ta sveta žena vložila v zidavo cerkva! Naj nam bo sveta Helena vzor, da bomo ohranili cerkve, ki so jih naši predniki z velikim trudom zgradili.
Praznovanje Helenine nedelje smo začeli s sveto mašo, pri kateri smo na priprošnjo svete Helene Boga prosili, naj blagoslavlja, varuje in povezuje našo župnijo, skupine, liturgične sodelavce, mladino. Slovesnost so polepšali domači pevci in pritrkovalci iz Črnuč. Po sveti maši smo se zbrali na igrišču na družabnem srečanju. Spet so nas razveselili mlajši in starejši plesalci folklorne skupine Turističnega društva Dolsko. Popoldne pa sta nam popestrila Peter Avsenik s kitaro in pevka Manca Cerar. Navdušeni smo bili tudi, da se je ponovno predstavila Nataša Urbanija, naša bivša faranka. Lahko pa smo preizkusili srečo na srečelovu. Ves izkupiček srečanja je bil namenjen obnovi fasade na podružnični cerkvi Marije Vnebovzete v Vinjah.
Za še en lep in uspešno izveden farni dan se v imenu ŽPS zahvaljujem gostoma Petru Avseniku in Manci Cerar, g. župniku Marku, gasilcem PGD Laze, mlajšim in starejšim plesalcem folklorne skupine TD Dolsko, vsem, ki so pripravljali srečelov, zbirali dobitke, darovali prostovoljne prispevke, mesariji Domes, kuharju Iztoku Brodniku, vsem, ki so poskrbeli za hrano in pijačo, in vsem, ki so pomagali pripraviti srečanje. Ostane naj nam v lepem spominu in v zavesti, da smo v župniji le med seboj povezani lahko uspešni.

Nasvidenje prihodnje leto!!!
Pavla Jemec