Koncert kvarteta harf pri sv. Heleni

Na nedeljo po božiču, ko katoličani praznujemo praznik Svete Družine, so v cerkvi sv. Helene zazvenele mogočne harfe in violina. Harfistka Erika Frantar je pripravila božični koncert. Skupaj z njo so nastopile tudi dijakinje Ana Kovačič, Ivanka Žaberl in Vita Živa Pečak.

Ga. Erika Frantar je v naši cerkvi pa tudi v kraju že nastopila kot solistka, ko je igrala še na manjšo harfo, in tudi kasneje v času študija na glasbeni akademiji. Sedaj poučuje harfo na glasbeni šoli in umetniški gimnaziji v Celju. Leta 2017 je ustanovila orkester harf, ki mu dirigira Matjaž Brežnik. Orkester sestavlja 12 pedalnih in 18 keltskih harf. Trenutno je edini tak orkester v Sloveniji. Do sedaj je imel že nekaj koncertov v Celju in Velenju. Taki koncerti so velik organizacijski zalogaj. Z letošnjim šolskim letom pa je v okviru orkestra nastal kvartet harf, ki je zaradi manjšega števila instrumentov lažje dostopen. Dekleta, ki sestavljajo kvartet, so zelo uspešna na državnih in tudi mednarodnih tekmovanjih.

Na koncertu so izvedle božične skladbe skladateljev Pachelbela, Offenbacha, Leharja, Čajkovskega, Flahertyja, Šostakoviča, Smitha in Bernarda. Večino skladb je za harfe priredila Erika Frantar, tri pa Peter Tovornik. Pri treh skladbah se je kvartetu pridružila še violinistka Eva Dukarič. Poznamo jo kot odlično violinistko. Je tudi umetniški vodja in članica tamburaškega orkestra Senožeti. Sedaj poučuje violino na glasbeni šoli v Tržiču.

Med posameznimi skladbami smo poslušali verze božičnih ljudskih pesmi in patra P. Jakopa. Koncert je bil čudovit in izvajalke na visoki umetniški ravni.

Pavla Jemec