Blagoslov obnovitvenih del v Vinjah

V nedeljo, 11. avgusta je bilo pri Mariji Vnebovzeti  v Vinjah žegnanje. Ob tej priložnosti je ljubljanski nadškof msgr. Stanislav Zore blagoslovil obnovitvena dela na cerkvi in na objektih okoli cerkve.

Pozdravne besede je nadškofu izrekel župan občine Dol pri Ljubljani g. Željko Savič in pohvalil vzorno sodelovanje obeh župnij z občino. Ker je cerkev razglašena za spomenik lokalnega pomena, je občina lahko delno sponzorirala obnovo. Barvo in strokovno svetovanje pa je doniralo podjetje JUB iz Dola. Gospoda nadškofa je pozdravila tudi predstavnica soseske Vinje in župnije ga. Erna Pustotnik. Prireditev so družno popestrili tamburaši iz Senožeti in domači pevski zbor.

G. nadškof je najprej pozdravil vse, ki spadajo pod »zvon Marije Vnebovzete«, vse povabljene in druge obiskovalce. Vsi smo se zbrali v eno občestvo in se veselimo nad deli, ki so bila opravljena. Zahvalil se je g. župniku Marku Avseniku, vsem izvajalcem del in vsem, ki so spremljali dela z molitvijo. Zahvala gre tudi vsem, ki nam bo ob tej cerkvi rasla zavest vere. Poudaril je, da le sodelovanje more roditi čudovite sadove. Ponosni smo na prednike, ki so pred toliko leti zgradili to cerkev in je do danes priča vere naših prednikov. Vprašal pa nas je, ali doživljamo to cerkev le kot spomenik vere, ali pa jo doživljamo kot hišo vere in živ odnos z Bogom in vero prenašamo drugim.

»Kjer je tvoj zaklad, tam je tvoje srce«, je citat iz Sv. Pisma. Če bi se napotili za srcem, ali bi bil ta zaklad vera, ali nekaj drugega, naj se vprašamo. Zato moramo skrbeti za živo vero, za božje svetišče v naših srcih.

Drugo božje bivališče pa je skupnost verujočih, ne le posameznika. Bodimo budni in skrbimo, da naš odnos z Bogom ne postane folklora. Le tako bo ta cerkev znamenje naše vere, sicer bo le znamenje vere naših prednikov. Kot kristjani naj ne živimo kot dediščina preteklosti, ampak imejmo upanje na vstajenje in večno življenje. Marija Vnebovzeta je obljuba, da nas čaka večno življenje. Tako nas je spodbujal g. nadškof.

Ob zaključku svete maše so sponzorji, izvajalci del in sodelujoči pri obnovitvenih delih in pri pripravi prireditve prejeli pisne zahvale za sodelovanje in pletene zvončke, ki jih je pripravila ga. Tončka Jemec. Da pa bo g. nadškof lahko bolje spoznal župnijo sv. Helene in župnijo sv. Marjete, pa je prejel knjigi Tam v Dolu roža rase (iz rok župana) in Pod križem sv. Helene (iz rok g. župnika Marka). Po zaključni slovesnosti so tamburaši iz Senožeti in pevci zapeli več Marijinih in narodnih pesmi. Druženje pred gasilnim domom pa se je nadaljevalo še kar nekaj časa.

Pavla Jemec

Foto: Mija Bokal