Avtor: zudolsko Objavljeno: 25. 05. 2017

Šmarnična pobožnost pri Sveti Heleni

Tudi v letošnjem maju v župniji poteka pobožnost čaščenja Marije, ki se imenuje šmarnična pobožnost. Kot že vrsto let se tudi letos zbiramo na petih krajih. V farni cerkvi poslušamo razmišljanje za odrasle, ki ga je napisal pater Janez Šamperl med svojim bivanjem v Assisiju, v  Frančiškovem mestu, z naslovom Naredi me za orodje svojega miru. V Vinjah, v Senožetih, v Dolskem in pri Sv. Križu pa poslušamo pripoved za otroke, ki jo je napisala Kristina Tičar. Pripoved govori o Marijinem prikazanju pastirici Urški Ferligoj pred približno petsto leti.  Šmarnice nam na otroški način, a na podlagi zgodovinskih virov približajo nastanek primorske božje poti na Sveti gori.

Otroci spoznavajo skromno, dobrosrčno, a odločno deklico Urško, ki je prestala mnoge preizkušnje in zvesto izpolnila Marijino naročilo, naj ljudje na vrhu Skalnice zgradijo svetišče in jo prosijo milosti. Šele v prejšnjem stoletju so odkrili listine, ki razkrivajo, da je na mestu prikazanja v 14. stoletju že stalo romarsko svetišče. V letošnjem letu pa praznujemo tudi tristo letnico kronanja podobe svetogorske Marije. Ob zaključku šmarnic bomo obiskale kraje, kjer je hodila Urška in cerkev na Sveti gori ter počastili Marijo in ji izročili v varstvo naše družine.

Otroci se šmarnic veselijo. Radi spoznavajo zanimivo zgodbo, dodajo nekaj pesmi, molitev, po zadnji pesmi pa dobijo nalepko in še kakšen bonbonček.

Pavla Jemec

>> Šmarnično romanje na Sv. Goro <<