nalagam novice...

POVABLJENI NA PRIREDITVE

Ob praznovanju občinskega praznika občine Dol pri Ljubljani in praznovanju Materinskega dne Vas Župnija sv. Helena – Dolsko in Društvo misijonarja dr. Janeza Janeža vabita na OTVORITEV RAZSTAVE del akademske kiparke Lize Hribar r. Obereigner in na PREDAVANJE o koreninah družine Hribar, ki je bila pred drugo svetovno vojno ena izmed družbeno najbolj prepoznavnih ljubljanskih družin, približno 130 let prej pa se je v Ljubljano preselila iz Dolskega, kjer je bil njihov daljni prednik Jurij Hribar tudi za mežnarja pri župnijski cerkvi Sv. Helene. V posredni »žlahti« je bila ta družina tudi z Jurijem Vego. Ko se je Lizina babica Frančiška Peterka poročila s topničarskim častnikom Karlom Kastlom in je bil ta l. 1900 povišan v plemiški stan, je v svoj grb vstavil tudi grb topničarja barona Jurija Vege.

Prireditev, ki jo finančno podpira tudi občina Dol pri Ljubljani, se bo odvijala v soboto 23. marca 2019 v prostorih turistične kmetije pr' Krač in se bo pričela ob 18h. Po krajšem kulturnem programu in otvoritvi razstave se bomo posvetili predavanju, ki nam ga pripravlja kiparkina hčerka ga. Angelika Hribar, dolgoletna bibliotekarka v Germanistični knjižnici na filozofski fakulteti v Ljubljani, ki se je zlasti po upokojitvi posvetila raziskovanju družinske zgodovine. Svoje prispevke je objavljala v zgodovinskem časopisu Kronika. V knjigi Rodbinska kronika Dragotina Hribarja in Evgenije Šumi pa je strnila usode trinajstih Hribarjevih otrok. Na temelju njenih objav in prispevku Marije Cvetek v Strmolski kroniki, je pisatelj Drago Jančar napisal roman »To noč sem jo videl«. V Dolskem bo Hribarjeva povedala nekaj več o svojih starših, saj izvirajo tako očetovi kot tudi materini predniki, to je družina Peterka, iz Dolskega in okoliških vasi.

V nedeljo 24. marca ob 17h pa povabljeni tudi v Gallusovo dvorano Cankarjevega doma v Ljubljani na LJUDSKO SIMFONIČNO PESNITEV OB OBLETNICI PRVE SVETOVNE VOJNE IN SOŠKE FRONTE z naslovom BARVE ZELENEGA SMARAGDA avtorja primorskega duhovnika in skladatelja Avgusta Ipavca. Častni pokrovitelj koncerta je predsednik republike Slovenije g. Borut Pahor. Ob njem se bomo mogli spomniti na trpljenje, ki so ga v prvi svetovni vojni doživljali naši predniki.

Primorci bodo letos zaznamovali tudi naš FARNI DAN NA HELENINO NEDELJO 18. avgusta. Na njem se nam bo pridružil mladinski pevski zbor iz Tolmina. VABLJENI!